
HISTORIA
Rozkopaczew – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Ostrów Lubelski, przy drodze wojewódzkiej nr 813z Międzyrzeca Podlaskiego do Łęcznej, nieopodal Jeziora Mytycze, po którym pływały wyspy przemieszczające się w miarę kierunku i siły wiatru po tafli wody.
Znajduje się tu rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, kaplica polskokatolicka pw. św. Jakuba (podlegająca parafii w Lublinie), szkoła podstawowa im. Związku Walki Młodych. Jest również Ośrodek Zdrowia w którym na co dzień swe usługi oferuje wykwalifikowany zespół lekarzy, apteka, bank spółdzielczy i placówka Poczty Polskiej.
4 grudnia 1946r. wieś została napadnięta przez grupę "Uskoka". W wyniku działań grupy porwano, a następnie zastrzelono jednego mieszkańca miejscowości - Zbigniewa Szymańskiego. Spalono 26 gospodarstw rolnych. Broński uzasadniał swoje działania przychylnością mieszkańców Rozkopaczewa okazywaną nowej władzy oraz ich uczestnictwie wraz z "Sowietami i Żydami w obławach na faszystów". W swoich pamiętnikach Broński, próbuje usprawiedliwiać swoje czyny oczerniając mieszkańców wsi i obrzucając ich różnorakimi epitetami, a ponadto nie przyznaje się do zabójstwa oraz zaniża liczbę spalonych gospodarstw.
Historie Żołnierzy Wyklętych
plik do pobrania
Rozkopaczew w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego,
Tom IX (Pożajście – Ruksze) z 1888 r.
